زمان انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ -

شفافیت در بودجه ۹۷ وجود ندارد/ پول حذف ۸ هزار میلیارد یارانه کجا هزینه می‌شود؟

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم شفافیت در بودجه سال 97 وجود دارد، گفت: شعار شفاف‌سازی هست ولی در عمل این موضوع دیده نمی‌شود.

به گزارش سرای نور؛ عبدالوحید فیاضی در ارتباط با بودجه سال ۹۷ دولت، اظهار کرد: وقتی به موضوع بودجه توجه می‌شود، بیانه اصلی بودجه‌ای که در مجلس توسط رئیس جمهور وجود دارد مورد توجه است.

وی افزود: یکی از مباحث مطرح شده در بودجه بحث شفاف‌سازی و عملیاتی کردن بودجه بود و نگاهی اولیه که به قانون بودجه کردم، شعار شفافیت در واقع وجود ندارد، یعنی شعارش هست ولی در عمل شفافیت حس نمی‌شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به عنوان نمونه وقتی که به نرخ ارز که پیشنهاد شده نگاه می‌شود، مبین این موضوع است.

فیاضی یادآور شد: نرخ ارز در بودجه پیشنهادی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است، این در حالی است که چند روز قبل بانک مرکزی نرخ ارز را ۳ هزار ۵۴۹ تومان اعلام کرد اما در حال حاضر نرخ ارز در بازار تهران بالای ۴ هزار تومان است.

وی خاطرنشان کرد: همین سه نرخ بودن حاکی از عدم شفافیت در بودجه است که دو نرخی بودن خودش جای بسیار صحبت دارد.

ریشه فساد در چند نرخی بودن ارز است

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال ۹۳ دولت اعلام کرده بود که نرخ ارز را در کشور تک نرخی می‌کنم، در حال حاضر سه قیمت داریم، ریشه فساد در چند نرخی بودن است.

فیاضی با انتقاد از افزایش هزینه جاری دولت در بودجه ۹۷، گفت: این موضوع بسیار مهم است، هزینه جاری دولت از رقم بودجه ۹۶ بسیار بیشتر اعلام شده است.

وی اضافه کرد: هزینه جاری دولت در بودجه سال ۹۷ حدود ۹ درصد افزایش پیدا کرد، بودجه جاری دولت در سال گذشته ۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد در سال گذشته بوده است، در حال حاضر ۲۷۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مصارف شرکت‌های دولتی، موسسات نورچشمی که کارهای جالبی هم نمی‌کنند مانند موسسه نشر امام خمینی(ره) هم افزایش پیدا کرده است.

فیاضی بیان کرد: این نگرانی است که خودش را نشان نمی‌دهد.

وی در پایان گفت: قطع یارانه ۳۰ میلیون نفر هم محل اشکال است، وقتی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به هر نفر می‌دهیم و ۲۳ هزار نفر در بودجه پیشنهاد شده است، حدود ۴۲ میلیون نفر از ۸۰ میلیون است و در این وضعیت حدود ۳۰ میلیون نفر حذف می‌شوند و ۸ هزار میلیارد تومان که از محل یارانه‌ها ذخیره می‌شود، مشخص نیست کجا هزینه می‌شود و بحث افزایش حامل‌های انرژی هم داریم.

 

منبع:بلاغ مازندران

زمان انتشار: ۲۲ آذر, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو