زمان انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۵ -

قرائت پیام رهبر انقلاب به مجلس دهم/منتخبان سوگند خدمت یاد کردند

نشست افتتاحیه مجلس دهم با حضور منتخبان مجلس دهم و مقامات ارشد کشوری و لشگری در بهارستان و با قرائت پیام مقام معظم رهبری آغاز شد.

به گزارش سرای نور؛ در آستانه آغاز مراسم مسئولان کشوری و لشگری از قوای سه گانه و برخی نمایندگان ادوار مجلس در حال ورود به صحن علنی مجلس شورای اسلامی بوده اند.

از جمله میهمانان می توان به سردار سرلشگر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشگر رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور نیروهای مسلح، غلامعلی حدادعادل مشاورعالی رهبر انقلاب و رئیس مجلس هفتم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور،  محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، امین حسین رحیمی رئیس دیوان محاسبات، سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی و علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی و اشاره کرد.

بیژن زنگه وزیر نفت، آیت الله موحدی کرمانی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز، امیر سرتیپ عبدالرحیم موسوی جانشین فرماده کل ارتش، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، مجید انصاری معاون امور مجلس رئیس جمهور، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، عبدالعلی علی عسکری رئیس رسانه ملی و محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم از دیگر شخصیت هایی هستند که تا این لحظه وارد صحن علنی مجلس شده اند.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی، جنتی وزیر ارشاد، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، علوی وزیر اطلاعات، دهقان وزیر دفاع، چیت چیان وزیر نیرو، نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، مقامات دولتی بودند که با تاخیر خود را به این جمع رساندند.

هم اکنون استانداران و ائمه جمعه در سمت راست مجلس و سفرا و مقامات خارجی در سمت چپ مجلس مستقر شده اند.

از جمله نکات برجسته مراسم امروز پهن کردن فرش قرمز در تمام راهروی مجلس حتی راهروهای مسیر تردد خبرنگاران است.

تمهیدات امنیتی و انتظامی برگزاری مراسم امروز از دیگر نکات برجسته افتتاحیه مجلس دهم است؛ تا جایی که به دلیل تعطیلی ایستگاه متروی بهارستان، مسافرانی که مقصد آنها این ایستگاه است مجبورند از ایستگاه قبل یا بعد از آن استفاده کنند.

با وجود افزایش لحظه به لحظه میهمان ویژه مراسم و پر شدن صندی های میهمانان، بخش قابل توجهی از صندلی های نمایندگان که مخصوص منتخبان دوره دهم است هنوز خالی است و نمایندگانی که تا این لحظه وارد مجلس شده اند نیز عموما به دید و بازدید و روبوسی مشغول هستند.

حضور برخی نمایندگان ادوار مجلس و نشستن آنها در جایگاه میهمان ویژه نیز از دیگر نکات جالب توجه مراسم امروز است که از جمله آنها می توان به محمدرضا باهنر نمایده هفت دوره مجلس و نایب رئیس مجالس هفتم تا نهم اشاره کرد.

قرار است پس از آغاز مراسم افتتاحیه و ارائه گزارش وزیر کشور و قرائت سوگندنامه، پیام مقام معظم رهبری نیز قرائت شود.

انتخاب هیات رئیسه سنی مجلس، برنامه آخر نشست افتتاحیه خواهد بود.

انتخاب هیئت رئیسه سنی مجلس دهم

پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و آغاز رسمی نشست افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه سنی مجلس دهم معرفی و در جایگاه مستقر شدند تا مراسم افتتاحیه را اداره کنند.

هیأت رئیسه سنی شامل دو نفر از مسن‌ترین و دو نفر از جوان‌ترین نمایندگان منتخب هر دوره است که بر این اساس عبدالرضا هاشم‌زائی منتخب مردم تهران متولد پنجم مهرماه ۱۳۲۳ به عنوان رئیس، سید مصطفی ذوالقدر منتخب مردم میناب، رودان و جاسک متولد یکم فروردین ماه ۱۳۲۵ به عنوان نایب رئیس، سیده فاطمه حسینی منتخب مردم تهران متولد ۱۲ فروردین ۱۳۶۴ به عنوان دبیر اول و سمیه محمودی منتخب مردم شهرضا متولد یکم فروردین ۱۳۶۳ به عنوان دبیر دوم، اعضای هیأت رئیسه سنی دوره دهم را تشکیل می‌دهند.

پس از استقرار اعضای هیأت رئیسه سنی در جایگاه، عبدالرضا هاشم‌زائی با اعلام حضور ۲۶۵ نماینده منتخب مجلس دهم، زنگ نخستین نشست علنی دوره دهم مجلس شورای اسلامی را به صدا درآورد.

در ادامه سیده فاطمه حسینی دبیر اول هیأت رئیسه سنی، دستور کار نخستین نشست رسمی مجلس دهم را به این شرح اعلام کرد؛

تلاوت آیات ۳۶ تا ۴۳ سوره مبارک شورا

ارائه گزارش معاونت اجرایی مجلس شورای اسلامی

قرائت پیام مقام معظم رهبری به مناسبت افتتاحیه مجلس دهم

ارائه گزارش برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط وزیر کشور

برگزاری مراسم سوگند منتخبان مجلس دهم

سخنرانی رئیس‌جمهور

اقتراح شعب و در نهایت حضور منتخبان مجلس دهم در حرم مطهر امام خمینی (ره) برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام و شهیدان.

تشریح اقدامات معاونت اجرایی مجلس برای تسهیل کار نمایندگان

علی افراشته معاون اجرایی مجلس، اقدامات  این معاونت را برای تسهیل کار نمایندگان تشریح کرد.

قرائت پیام رهبر معظم انقلاب به منتخبان مجلس دهم

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با سپاس از حضور حماسی مردم در انتخابات مجلس قانون‌گذاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دنبال کردن الزامات تحقق اقتصاد مقاوم و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی، و همچنین پرهیز از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب‌ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی توصیه و خطاب به آنان تأکید کردند: وظیفه‌ی انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ی استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

پیان رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

مراسم ادای سوگند منتخبان مجلس دهم برگزار شد

در نخستین جلسه علنی مجلس دهم، منتخبان ملت طبق اصل ۶۷ قانون اساسی متن سوگند را پس از قرائت علیرضا هاشم زائی رئیس موقت مجلس  تکرار و قرائت کردند

تقدیر رحمانی فضلی از همکاری شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها

وزیر کشور در نشست افتتاحیه مجلس دهم ضمن ارائه گزارشی  از روند برگزاری انتخبات گفت: از تشریک مساعی شورای نگهبان در مسیرِ تجدیدِنظر و تعیینِ صلاحیتِ حدود۱۶۰۰ نفردیگر از داوطلبان در مراحل بعدی و در نتیجه بازگشت آنان به گردونه رقابت های انتخاباتی تشکر کنم.

روحانی: اراده دولت حسن سلوک با سایر قواست

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور آخرین سخنران جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی در دور دهم بود. روحانی ابراز امیدواری کرد تعامل این مجلس با دولت بیش از مجلس نهم باشد.

مهمانان جلسه علنی را ترک کردند

با پایان سخنرانی روحانی، هاشم زائی از مهمانان ویژه جلسه افتتاحیه خواست تا صحن علنی را ترک کنند. قرعه کشی شعب بررسی اعتبارنامه ها دیگر دستور امروز جلسه علنی مجلس است.

قرعه کشی شعب بررسی اعتبارنامه انجام شد

با خروج میهانان از صحن علنی مجلس، قرعه کشی شعب ۱۵ گانه بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس دهم انجام شد. همچنین هر شعبه داراى یک رئیس، دو نایب رئیس، یک سخنگو و دو دبیر خواهد بود که جداگانه با رأى مخفى با ورقه و با اکثریت نسبى بیش از یک سوم کل اعضای شعبه، انتخاب مى‌‌شوند و در صورت تساوى به حکم قرعه عمل خواهد شد.

زنگ پایان اولین جلسه علنی مجلس دهم به صدا در آمد

هاشم رائی رئیس هیئت رئیسه سنی مجلس خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه گفت: پس از زیارت قبور شهدای گمنام حیاط مجلس، برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام (ره) به حرم ایشان عازم می شویم.

وی ادامه داد: بعد ازظهر نیز جلسه شعب برای تعیین رئیس و هیات رئیسه شعب تشکیل می‌شود.

مجلس دهم شورای اسلامی فردا صبح ساعت ۸ تشکیل جلسه خواهد داد.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۸ خرداد, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو