زمان انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

پوشاک تولید ایران در یک قدمی انقراض!

قاچاق پوشاک،از معضلاتی به شمار می رود که حیات و بقای تولید محصول مذکور را به مخاطره انداخته است

سرای نور؛

یکی از بازارهای جذاب در حوزه داخلی به عرصه پوشاک و البسه معطوف می شود،به واقع صنعت پوشاک، نه تنها در ایران،بلکه در اکثریت قریب به اتفاق کشور های دنیا با اقبال نسبتا مطلوب و حائز اهمیتی روبرو می شود.

در این میان،رکود حاکم بر اقتصاد کشور،باعث شده تا گردش مالی این فعالیت،تحت الشعاع قرار گیرد و به تبع نتیجه آن در ضریب فروش و رونقِ صنفیِ و تولیدیِ این اقلام و محصولات،قابل لمس خواهد بود.

سعید موحدی نیا،یکی از فعالان حوزه فروش پوشاک در استان البرز  ، با اشاره به سنگین بودن سایه رکود بر معیشت بسیاری از فروشندگان و توزیع کنندگان پوشاک،اظهار داشت: متاسفانه معضل مذکور در شهرستان ها و مناطق دیگر کشور نیز احساس می شود و جز در برخی نقاط خاص پایتخت و شمال شهر که قاعدتا ساکنان آن از حیث تمول اقتصادی جزءِ اقشار و لایه های ثروتمند قابل تعربف می باشند،در اکثر واحدهای فروش پوشاک،این معضل،عرصه را بر کسب و کار،تنگ و محدود ساخته است.

وی افزود: حتی در فروشگاه های مطرح تهران نیز میزان فروش پوشاک و البسه کاهش یافته،اما با توجه به توانمندی و بنیه اقتصادی مناطق بالا نشین،وضعیت به مراتب مطلوب تر از نقاط حاشیه ای و شهرستان ها می باشد.

بسیاری از واحدهای تولیدی پوشاک تعطیل شده اند

امیر سخی زاده،یکی از فعالان حوزه تولید پوشاک در استان تهران  ، با اشاره به لزوم هر چه بیشتر حمایت دولت از فعالان این عرصه گفت:یکی از جدی ترین تهدیداتی که در حوزه پوشاک قابل احساس است به قاچاق این محصول معطوف می شود.

وی افزود:براساس آمارهای غیر رسمی،قریب به ۸۰ در صد از پوشاک عرضه شده در بازار داخلی بصورت قاچاق وارد کشور شده که در صورت صحت این آمار،باید برای آینده این صنعت گریست.

سخی زاده گفت: فارغ از این اعداد و ارقام، برای ما که در این حوزه مشغول به فعالیت هستیم،تنوع و تکثر محصولات قاچاق کاملا ملموس و برجسته است.

این فعال حوزه تولید پوشاک عنوان کرد: متاسفانه سهم تولید داخلی در بازار پوشاک ناچیز است و متاسفانه برخی از فعالان این عرصه که از حیثِ کیفیت،البسه پوشاکِ قابل قبولی را تولید و توزیع می کنند نیز با چسباندن آرم ها و علائمی خاص،آن را به عنوان محصول خارجی به فروش می رسانند.

وی افزود: از جهاتی نمی توان به این طیف خرده گرفت،زیرا متاسفانه،تقاضای بازار،میل و رغبت بسیاری به محصولات خارجی نشان می دهند و ریشه این عارضه را باید در مسائل فرهنگی جستجو کرد که متاسفانه در توجیه و آگاه سازی عموم جامعه نسبت به لزوم استفاده از تولیدات داخلی بخصوص در عرصه پوشاک،ناموفق بوده ایم.

سخی زاده گفت: اغراق نیست که از بعد از انقلاب،بدترین وضعیتِ کسب و کار در این عرصه،به مقطع فعلی معطوف می شود و حتی در شب عید که گُلِ بازار پوشاک به شمار می رود نیز وضعیت چندان دلچسب و قابل قبولی نبود.

این فعال عرصه تولید پوشاک گفت:به واقع استفاده از تعبیر فاجعه با شرایط موجود سنخیت و همخونی دارد و می طلبد با اعمال نظارت های دقیق تر و برخوردهای سخت گیرانه تر،عرصه برای ورود،توزیع و فروش محصولات قاچاق محدودشود،در غیر اینصورت،آخرین نقش های صنعت پوشاک در کشور برای همیشه خاموش می شود و در صورت بروز این عارضه،راهی جز تامین نیاز داخلی بازار پوشاک از بازارهای خارجی باقی نمی ماند.

وی افزود:قاچاق هر محصول و کالایی بد است و قاچاق پوشاک بدتر از دیگر عرصه ها به نظر می رسد،زیرا همراه با چنین محصولاتی،فرهنگ نامتناجس و نامتعارف دیگرکشورها نیز به کشور ما صادر خواهد شد.

سخی زاده گفت:در شرایطی که کشور از معضل بیکاری رنج می برد،باید سازوکاری لحاظ و اندیشیده شود که از ظرفیت های موجود در این حوزه به نحو شایسته تری استفاده شود،اما متاسفانه نه تنها بهره گیری مطلوب و شایسته ای از توانمندی های داخلی نمی شود،بلکه واحدهای فعال باقیمانده فعلی نیز،به سختی و دشواری ادامه فعالیت می دهند و در صورت خاتمه یافتن فعالیت های مرتبط با این عرصه،قطعا بر تعداد بیکاران افزوده خواهد شد.

با طرح های مقطعی،امکان برخورد با قاچاق پوشاک ناممکن است

مصطفی شبانی،کارشناس حوزه اقتصاد  ،با اشاره به لزوم ارائه و پرداخت تسهیلات کم بهره به فعالان حوزه تولید پوشاک در کشور گفت:کمبود نقدینگی رکود اقتصادی و قاچاق از مشکلاتی است که فعالیت در حوزه اشاره شده(تولید و پوشاک داخلی)را سخت و دشوار ساخته است.

وی افزود:هر از چند گاهی،طرح هایی برای برخورد و مقابله با فروش و توزیع البسه قاچاق در دستور کار قرار می گیرد اما متاسفانه بعد از گذشت مدتی،مجددا شاهد انبوهی از محصولات غیر مجاز و قاچاق در بخش البسه و پوشاک هستیم.

شبانی گفت: تنها با یک بررسی میدانی در بازار پوشاک،این ادعا به روشنی قابل اثبات خواهد بود و این حجم از محصولات قاچاق ،موید عدم توفیق شایسته و تعیین کننده در عرصه مقابله و مبارزه با البسه و پوشاک قاچاق می باشد.

وی در خاتمه یادآور شد: در صورت توجه مضاعف به دو عنصر تولید و اشتغال در عرصه پوشاک،می توان به موفقیت های بسیاری در بخش های اقتصادی و حتی صیانت و حفاظت از فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی دست یافت و با چنین اوصافی،لزوم اتخاذ تدابیر موثر و تمهیدات هوشمندانه برای حصول این امر،بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو