زمان انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۵ -

معاون وزیر ارشاد:

یارانه کتاب و مطبوعات ۴۵ درصد افزایش یافت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش بودجه های وزارت ارشاد و رشد ۴۵ درصدی یارانه کتاب و مطبوعات در سال جدید خبرداد.

به گزارش سرای نور؛ علی‌اصغر کاراندیش عصر شنبه، در نشستی صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر استان گلستان، با بیان این که امسال یارانه کتاب و مطبوعات نیز ۴۵ درصد افزایش دارد، اظهار کرد: در بخش سینما ۴۰ درصد افزایش و بخش‌هایی مانند کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و رسانه‌های دیجیتال نیز افزایش اعتبار محسوسی دارند.

وی با تاکید بر این که همه مسائل مالی نیست ولی مسائل مالی مهم است، افزود: منابع انسانی موضوع مهمی است که اگر خوب مدیریت نشود منابع مالی هم خوب مدیریت نمی‌شود، در این سفرهای استانی در پی حل مشکلات این حوزه هستیم تا استفاده بهینه از اعتبارات داشته باشیم.

وی مشکل کمبود بودجه، موازی کاری‌ها، مسائل ساختاری و مسائل تشکیلاتی مدیریتی از دیگر موضوعات مهم این حوزه عنوان کرد و ادامه داد: نباید نقش مؤثر فرهنگ و هنر در توسعه همه‌جانبه نادیده گرفته شود، سرمایه‌گذاری در این بخش از بین نمی‌رود اما دیر بازده است.

کاراندیش تأکید کرد: اگر بخواهیم این حوزه در درازمدت نقش واقعی خود را پیدا کند باید به‌عنوان اهالی فرهنگ و هنر نسبت به شناساندن این حوزه در بین مردم کار کنند.

معاون وزیر ارشاد افزود: وضعیت منابع مالی نیز موضوع مهمی است، در سال گذشته درمجموع پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش فرهنگ در کشور در نظر گرفته شد که تنها ۷۷۰ میلیارد آن به وزارت فرهنگ و ارشاد آمد و همه آن‌هم تخصیص نیافت و مابقی در دیگر دستگاه‌ها توزیع شد.

کاراندیش بابیان اینکه اعتبارات فرهنگی شهرداری‌ها به‌مراتب بیشتر از اعتبارات بخش فرهنگ کشور است، گفت: منابع مختلفی در این بخش هزینه می‌شود اما بازدهی خود را نشان نمی‌دهد.

وی نقش هنر را نقش در فرهنگ‌سازی و ارتقاء فرهنگ مردم بسیار مهم خواند و گفت: اگر زیرساخت اقتصاد فرهنگ و هنر فراهم شود خود هنرمند می‌تواند کسب درآمد کند در این راستا بسیاری از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها واگذارشده است.

کاراندیش گفت: در سال گذشته ۴۶۰ میلیون تومان به‌صورت مستقیم به استان گلستان اعتبار دادیم که اگر درست استفاده شود اثرات بیشتری می‌تواند داشته باشد.

وی اظهار کرد: اعتباراتی که به معاونت‌ها داده می‌شد مستقیم به استان‌ها سوق داده شد و از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد رسید و این سیاست به جد دنبال می‌شود.

کاراندیش در استان گلستان پروژه تالار بزرگ شهر با ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا و یک مجتمع فرهنگی با ۳ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا در حال احداث است که راهگشا است.

وی به طرح‌های وزارت ارشاد در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در سراسر کشور ۲۳۰ پروژه داریم که از این تعداد ۶۰ پروژه ملی هستند.

کاراندیش افزود: ۱۵۰ میلیون تومان به استان تخصیص داده شد تا به انجمن‌های مختلف استان کمک شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نیز در این نشست گفت: در سال ۹۳ استان گلستان ۷۳۰ اجرای تئاتر داشت که از این نظر با تهران برابری می‌کند.

حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت افزود: در همین سال ۱۷۹ اثر نمایشی نیز در استان گلستان تولید شد و در دیگر حوزه‌ها نیز حرف برای گفتن داریم.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۸ خرداد, ۱۳۹۵

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو