زمان انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ -

رئیس سازمان اوقاف در نشست خبری عنوان کرد؛

شرکت بیش از ۷۰ کشور در مسابقات قرآن تهران

حجت الاسلام محمدی، رئیس سازمان اوقاف در نشست خبری گفت: سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم از ۲۲ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی تهران با حضور بیش از ۷۰ کشور برگزار می شود.

به گزارش سرای نور؛ نشست خبری سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم که قرار است با حضور قاریان و حافظان برجسته جهان از بیست و دوم تا بیست و هشت اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی تهران برگزار شود، با حضور حجت الاسلام علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و نماینده ولی فقیه صبح امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در ساختمان شهید محلاتی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت الاسلام علی محمدی در این نشست گفت: قرآن کریم یکی از نعمت های خداوند متعال است که به بشریت اهداء کرده است. کتاب هدایت، بشارت و سراسر نور است. کتاب زندگی است و انسان را نورانیت می بخشد. برای همه بشر نازل شده و فقط مختص مومنین و مسلمین نیست. به تعبیر خود قرآن، قرآن نور است. ایمان بیاورید به خدا و رسولش و نوری که نازل کرده است. به تعبیر قرآن، قرآن کتابی مبارک است و نازل شده است تا در آیات آن تدبر و توجه داشته باشیم.

وی افزود: قرآن کتاب زندگی و قرائت و خواندن است و همیشه در زندگی باید به آن توجه داشته باشیم. قرآن کتاب آسمانی و فوق همه کتابهاست. هیچ کتابی بالاتر از قرآن در خلقت نداریم. مهمترین معجزه پیامبر قرآن کریم است. چند جا در قرآن به تحدی و هم آوردی کسی که بتواند در برابر آن اظهار وجود کند، دعوت شده است. منتهی در این ۱۴ قرن کسی نتوانسته مشابه قرآن را بیاورد و من بعد نیز نمی تواند بیاورد.

رئیس سازمان اوقاف اضافه کرد: قرآن کتابی است که برای فرد فرد بشریت است. از زندگی خصوصی، اخلاق فردی و اجتماعی با خود، جامعه، هم نوعان، خانواده و دوستان و نزدیکان تنظیم شده است و همچنین کتاب جامعه است. قرآن برای همه بشر دستورالعمل و هدایت حکیمانه دارد. کتاب کرامت، سیاست، بصیرت، احساس مسئولیت است. هرچه در زندگی فردی و اجتماعی بشر نیاز بوده در قرآن کریم به کلیات آن پرداخته شده است. هیچ چیزی نیست که مورد نیاز بشر باشد و قرآن بدان نپرداخته باشد.

وی افزود: لذا پیامبر یکی از موضوعات مهمی که همیشه بر آن تکرار و تاکید می کردند و به امت اسلام و مسلمین و اطرافیان خود تذکر می دادند، این بوده که همیشه توجه به قرآن و عترت داشته باشند. قرآن و عترت هر دو باهمند و از هم جدا نیستند. قرآن کتاب عزت و سرافرازی و با کرامت و آزاد زندگی کردن است. قرآن مبارزه با ظلم و ظالمین و ستمگران را به ما می آموزد. قرآن مهربانی، همدلی با مومنین و مسلمین و هم نوعان را بر ما سفارش کرده است. قرآن نسبت به مسائل فرهنگی اساسی بشر توجه کافی دارد.

رئیس سازمان اوقاف ادامه داد: خدا را شاکریم که این کتاب را به ما عطا کرد و بر اساس قرآن، انقلاب اسلامی به ثمر نشست. امام(ره) در وصیتنامه خود ذکر کرده که هدف و مقصد نهایی انقلاب ما قرآن است. قران کتابی است که انسان را نسبت به زندگی دنیا و ابدی توجه می دهد که عالمانه زندگی کنیم و در غفلت و فراموشی وقت و عمر خود را بیهوده هدر ندهیم. قرآن انسان را به یک زندگی با سعادت و شرافتمندانه دعوت می کند.

وی گفت: قران را باید از زبان قرآن و پیامبر(ص) و اهل بیت شناخت. موظفیم که این کتاب آسمانی و الهی را بخوانیم. کتابی که برای زندگی لازم است و تشریفاتی نیست. به ما دستور داده شده هرچقدر می توانید قرآن بخوانید. ما نیاز داریم که از قرآن، سعادت و خوشبختی حاصل کنیم. ما در پناه قرآن به عزت و عظمت سرافراز و سربلندی می رسیم.

علی محمدی تصریح کرد: یکی از برنامه های مهمی که انقلاب اسلامی به آن می پردازد، فعالیت های قرآنی است که کلیت نظام جمهوری اسلامی به آن توجه دارد. نظام جمهوری اسلامی به آموزش، حفظ، قرائت، آشنایی با مفاهیم و تدبر در قرآن، توجه لازم و کافی دارد. توجه و اهتمام به برنامه های قرآنی مورد توجه امام (ره) و رهبر معظم انقلاب است. ایشان به مسئولان و مدیران و مردم توصیه و تذکر می دهند که باید یکی از برنامه های اصلی آنان ترویج فرهنگ قران و مطرح کردن معارف قرآن باشد که متاسفانه اکنون با آن نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم. هدف اصلی هر سازمانی باید قرآن باشد و قران را مبنا و محور خود قرار دهد. به همین جهت دشمنان اسلام یکی از برنامه هایشان مقابله با قرآن، قرآن سوزی و اهانت به قرآن، مطرح کردن مسائل و مطالب بی منطق درباره قرآن است.

رئیس سازمان اوقاف اعلام کرد: وظیفه ما این است که نسبت به تفسیر، تدبر، آموزش و حفظ و مفاهیم قرآن تلاش کنیم و امت اسلامی و به ویژه نسل جوان باید با قرآن آشنایی بیشتری پیدا کنند. در همین راستا یکی از برنامه های مهم جمهوری اسلامی برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم است.

علی محمدی ادامه داد: برخی کشورهای اسلامی سوابق تاریخی شان درباره فعالیت های قرآنی نسبت به ما طولانی تر است اما به برکت رهبر معظم انقلاب گرچه سابقه ما کمتر است اما افراد مستعدی در این زمینه شناسایی شده اند و موفق شده اند با رقیبان سایر کشورها به رقابت بپردازند و حتی به جایگاه ممتازی دست یابند. خدا را شاکریم این مسابقات توسط جمهوری اسلامی ایران و کمک سازمان های مختلف هر سال باشکوه تر از سال قبل و با جامعیت بیشتر برگزار می شود.

وی ادامه داد: امسال سی و سومین دوره مسابقات را با شعار «یک کتاب، یک امت» که برگرفته از خود قرآن است، برگزار می کنیم. قرآن کریم امت اسلامی را در سراسر عالم، امت واحد می داند. این امت واحد یک کتاب واحد دارد که از او هدایت می گیرد. اگر از قرآن الگو بگیریم یقیناً بشر به سعادت و خوشبختی می رسد.

وی افزود: مسابقات از ۲۲ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی تهران با حضور بیش از ۷۰ کشور در دو رشته قرائت و حفظ شروع می شود. از قاره آفریقا ۳۲ نفر، آسیا ۲۲ نفر، اروپا ۲۰ نفر، آمریکا ۲ نفر، اقیانوسیه یک نفر و تعداد متسابقین ۱۳۰ نفر است. ۵۷ نفر در مسابقات حفظ کل، ۵۷ نفر قرائت و ۱۶ نفر از عزیزان روشن دل که حافظ کل قرآن می باشند. ۱۷ نفر داور این مسابقات را به لحاظ تخصصی و فنی پوشش می دهند. ۱۰ داور خارجی، ۷ داور ایرانی و ۵ نفر هیئت رئیسه. ما مانند سایر کشورها ۲ نماینده داریم. یک نفر در رشته قرائت، ولی زاده از آذربایجان غربی، یک نفر در حفظ کل، مجتبی فانی خراسان رضوی و در روخانی و معنا عبدالغفور جوهرچی از خراسان رضوی.

روز اول با عنوان «یک امت در سوگ یک فاجعه»

روز دوم با عنوان «یک امت، یک کتاب»

روز سوم با عنوان «یک امت، یک رسول»

روز چهارم با عنوان «امت قرآن، بیداری اسلامی»

روز پنجم با عنوان «امت طلایه داران انس و عمل به قرآن»

روز ششم با عنوان «مقاومت اسلامی و حکومت قرآن»

روز هفتم با عنوان «یک کتاب، یک امت»

علی محمدی در پایان عنوان کرد: دیدار با مقام معظم رهبری در ۲۹ اردیبهشت ماه اختتامیه برنامه های ماست.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو