زمان انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۵ -

سهم کودکان از پیشخوان مطبوعات/ نشریاتی که درغبار سیاست گم شده‌اند

غرفه‌های معدودی در نمایشگاه مطبوعات در اختیار نشریات کودک و نوجوان قرار گرفته؛ غرفه‌هایی سوت و کور که لابه‌لای نشریات سیاسی گم شده‌اند.

به گزارش سرای نور؛بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، کار خود را در مصلای امام خمینی(ره) آغاز کرده و بخشی از آن به نشریات کودک و نوجوان اختصاص پیدا کرده است. وارد سالن اصلی شبستان که می‌شوی، هفتمین راهرو را به چند نشریه انگشت شمار کودک و نوجوان چون «سروش» و «رشد» و «نبات» و «فرشته کوچولو» و «فندق» و ماهنامه «کودک» و نشریه «کودکان آفتاب» که وِزه کودکان و نوجوانان افغان است اختصاص داده‌اند. اما «پوپک» و «دوچرخه» در گوشه ای دیگر از سالن اصلی شبستان هستند.

مجلات «سروش» از جمله نشریاتی هستند که در نمایشگاه مطبوعات شرکت کرده‌اند. «سروش خردسالان»، «سروش کودکان» و «سروش نوجوانان» به نمایشگاه آمده‌اند. اما آن‌گونه یزدان افراز، روابط عمومی و مسئول غرفه سروش می‌گوید، بازدیدکننده‌ای نیست و رفت و آمد و شور و هیجانی وجود ندارد؛ طبیعی است که وقتی بازدیدکننده‌ای نیست، میزان فروشی هم بسیار پایین است.

او به نقش مهم آموزش و پرورش در رونق بخشیدن به نمایشگاه مطبوعات اشاره و به خبرنگار مهر می‌گوید: هر سال مدارس مختلف به نمایشگاهد مطبوعات می‌آمدند. در این دو روز هیچ مدرسه‌ای، دانش آموزان خود را برای بازدید به نمایشگاه نیاورده است. از سوی دیگر خیلی خوب است وزارت فرهنگ و ارشاد با آموزش و پرورش تعامل برقرار کند و بن‌هایی را در اختیار دانش آموزان بگذارد تا با تخفیف نشریه بخرند یا مدارس بتوانند آرشیو نشریات را تهیه و کتابخانه های خود را با آن تجهیز کنند.

 

افزار در ادامه می‌گوید:چه اشکالی دارد نمایشگاهی این‌چنین وقتی برگزار شود که بچه‌ها تعطیل‌اند یا برای مدارس، دعوت‌نامه بفرستند تا دانش‌آموزان بتوانند بیایند و از نمایشگاه بازدید کنند؟ شاید در آن صورت، نمایشگاه این اندازه سوت و کور نبود.

خصوصی‌ها چگونه دوام می‌آورند؟

مسئول غرفه نشریات سروش، وجودحمایت‌های دولتی از نشریات کودک و نوجوان را ضروری می‌داند و می‌گوید: من نمی‌دانم اگر «سروش» به صدا و سیما و «رشد» به آموزش و پرورش تعلق نداشت یا اگر «دوچرخه»، ضمیمه روزنامه همشهری نبود تا کی دوام می‌آورد. فقط می دانم «سروش کودکان» در  ۶۰ هزار نسخه منتشر می‌شود که ۳۰ هزار نسخه از آن به مدارس و مراکز مختلف اهدا می‌شود حالا نشریه کودک و نوجوانی که خصوصی است و در کل دو هزار تیراژ دارد، نمی‌دانم تا کی و چگونه دوام می‌آورد!؟

ماهنامه «کودک»، نشریه‌ای است که درباره کودکان اما برای بزرگسالان منتشر می‌شود. بزرگ