زمان انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نور:

یکی از مهمترین مشکلات دامداران سنتی جریمه‌های سنگین هنگام کوچ است

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نور گفت: یکی از مهمترین مشکلات دامداران سنتی جریمه‌های سنگین هنگام کوچ است که با توجه به اقتصاد مقاومتی و حمایت تولید کنندگان، پیگیری و رفع این مشکل از سوی مسئولان ضروری است.

به گزارش خبرنگار سرای نور،رحمت الله علی بابایی در همایش دامداران با اشاره به وضعیت اقلیمی خاص شهرستان نور اظهارکرد: شهرستان نور از نظر وضعیت دامپروری و پتانسیل‌های موجود یکی از قطب‌های استان مازندران است.

 

 

وی گفت: ۸۰۰ هزار واحد دامی، تولید سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تن شیر و تبدیل به فراورده‌های لبنی برای بازار مصرف، تولید ۶هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز و فعالیت هزاران بهره بردار در بخش دامپروری مسئولیت ما را دوچندان می‌کند.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نور با اشاره به بافت اقلیمی شهرستان تأکید کرد: با ساماندهی این قشر زحمتکش بی‌شک به استقلال اقتصادی و اشتغال جوانان علاقه‌مند دست پیدا می‌کنیم.

 

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در شهرستان نور سه تعاونی دامداران با ۷هزار عضو مستقر است و یکی از مهمترین کارخانجات خوراک دام و طیور به نام سورمون شمال نیز در این منطقه فعالیت می‌کند که با تولید با کیفیت و کمیت بالا نقش بسزایی در جهت تأمین خوراک مورد نیاز دامداران دارد.

بابایی به توانایی دامداران شهرستان نور در سطح استانی و کشوری  اشاره کرد و افزود: جهاد کشاورزی بر اساس رسالتی که در بخش دامداران بر عهده دارد تاکنون یک هزار و ۳۰۰ فقره پروانه کوچک روستایی برای دامدارن صادر کرده است و دامداران با این پروانه می‌تواند خود و خانواده خود را بیمه کنند و دامداری‌ها نیز بهسازی و نوسازی می‌شود.

وی گفت: در سال جاری حدود ۹ پروژه پرواربندی گوساله و بره، بهسازی و نوسازی اماکن دامی، اسکان دامی، احداث سیلو، اصلاح نژاد دامی، بیمه دام و … در دست اجرا داریم .

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نور با اشاره به دامپروری صنعتی اظهارکرد: در چند سال اخیر واحدهای زیاد صنعتی در بخش گاو شیری و پرواربندی بره و گوساله با ظرفیت‌های متنوع احداث شد و پروژه هزار رأس پرواربندی گوساله در شهرستان نور از پروژه‌های انگشت شمار در استان مازندران است.

 

این مسئول با اشاره به بارش برف و خسارت به دامداران خواستار نگاه ویژه مسئولان به دامداران  شهرستان نور شد و تصریح کرد: اجرای طرح تولید دام، چالش‌های جدی برای دامداران به وجود آورده است و خواسته و ناخواسته، دام‌های مولد زیادی را به کشتارگاه فرستاده است.

بابایی گفت: یکی از مهمترین مشکلات دامداران سنتی این است که هنگام کوچ جریمه‌های سنگین می‌شوند که با توجه به اقتصاد مقاومتی و حمایت تولید کنندگان، پیگیری و رفع این مشکل از سوی مسئولان استانی و شهرستانی ضروری است.

وی با اشاره به قطع تسهیلات بانکی برای دامداران شهرستان در چهار سال اخیر اضافه کرد: مهمترین تولیدکنندگان برای دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش دامداری و کشاورزی هستند که رفع مشکلات و حمایت از آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نور با اشاره به بدهی دامداران بیان کرد: بخشش سود و جریمه دامدارانی که کمتر از ۱۰۰ میلیون بدهی دارند، در سال جدید مسدود شد که بسیاری از دامداران و کشاورزان را درگیر کرده است که اگر در سال جدید این دستور تمدید شود، بخش اعظمی از مشکلات دامداران رفع می‌شود.

این مسئول با اشاره به شیوع بیماری دامی تصریح کرد: مسئولان شهرستان حامی دامپزشکی شهرستان شوند تا برای رفع نیاز اولیه دامداران شهرستان دچار مشکل نشویم و با توجه به اینکه شهرستان نور در دامپروری قطبی از استان محسوب می‌شود چرا باید واکسن پایه ما از شهرستان آمل تأمین شود.

 

کلیدواژه ها:
زمان انتشار: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو