زمان انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ -

دود ماجراجویی آمریکا در چشم مصرف‌کنندگان نفت/تداوم رشد قیمت

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: علیرغم افزایش تولید نفت شیل، تنش های اخیر در منطقه خاورمیانه موجب شده قیمت نفت روند افزایشی خود را حفظ کند.

به گزارش سرای نور؛ محمد علی خطیبی، با تاکید براینکه دو عامل مهم در حال اداره بازار بین المللی نفت است، گفت: نخستین اهرم کنترلی قیمت نفت را می توان اسناد و گمانه زنی هایی دانست که دال بر ادامه روند کاهشی تولید نفت اوپکی ها و غیر اوپکی برای ۶ ماه آتی است. چنین تصمیمی می تواند این شبهه را که میزان عرضه نفت در بازارها رو به کاهش می روند، تقویت کند. در چنین شرایطی می توان به افزایش قیمت نفت امیدوار بود. البته نتیجه نشست اجلاس سران اوپک در ماه می ۲۰۱۷  می تواند تعیین کننده قیمت های  آتی بازار باشد.

به گفته او اهرم بعدی که می تواند زمینه ساز افزایش قیمت نفت شود مسائل ژئوپلیتیک است. به این ترتیب که با آغاز ماجراجویی های آمریکا به ویژه در منطقه خاورمیانه، احتمال درگیری کشورهای تولید کننده نفت با این معضل می تواند میزان تولید نفت شان را کاهش دهد. بررسی واکنش های اخیر بازار نفت نشان می دهد که ناامنی های موجود در منطقه سوریه و به دنبال آن احتمال حمله آمریکا به  کره شمالی و نوار غزه، می توان به روند افزایش قیمت طلای سیاه کمک کند.

نماینده اسبق ایران در اوپک تصریح کرد: نا امنی های بین المللی به ویژه در منطقه خاورمیانه موجب افزایش قیمت نفت می شود. این در حالی است که افزایش تولید شیل اویل ها انتظار می رفت که حتی اگر منجر به افزایش عرضه به بازار نشود به طور طبیعی فرکانس منفی به بازار ارسال کند حال آنکه چنین نشد. البته باید در نظر داشت که تولید شیل اویل ها دامنه هزینه ای بین ۳۰ تا ۸۰ دلار برای هر بشکه را در بر می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی دیروز به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا با روند نزولی آغاز بکار کرد؛ این در حالی است که تنش های اخیر در منطقه خاورمیانه تاثیر کاهش بهای طلای سیاه را در سایه تحولات خود قرار داد و این روند موجب شده که بار دیگر امیدها را برای رسیدن قیمت به بیش از ۵۶ دلار در هر بشکه زنده شود.    بر اساس گزارش روز گذشته رویترز از بازار جهانی نفت در همین حال قیمت نفت دریای برنت با ۲۰ سنت کاهش به ۵۵ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید؛ در حالیکه در معاملات روز دو شنبه رقم ۵۶ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه را تجربه کرد.

منبع:مهر

زمان انتشار: ۲۳ فروردین, ۱۳۹۶

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
  • آرشیو